Polskie Ziola

najlepsze polskie ziola


Wrzesień 04, 2018

Lawenda i jej zastosowanie w ziołolecznictwie

Lawenda kojarzy się przede wszystkim z branżą perfumeryjną i aromaterapią. Jej intrygujące, fioletowo- niebieskie kwiaty wydzielają charakterystyczny aromat, wykorzystywany w produkcji kosmetyków. Ma on działanie uspakajające i odprężając. Lawendowy susz umieszczony pod poduszką ułatwi zasypania. Natomiast kilka kropel olejku z tej rośliny użytych podczas masażu skroni złagodzi bóle migrenowe.

Ziołolecznictwo docenia również zdrowotne walory lawendy. Napar z ususzonych kwiatów i liści czy lawendowa nalewka mogą skutecznie dopomóc w wielu rozmaitych dolegliwościach. Herbatka czy nalewka stosowana profilaktycznie przez cały rok, uchroni przed przeziębieniem i grypą, ponieważ działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Z tego też powodu inhalacje z dodatkiem kilku kropel olejku lawendowego zadziałają kojąco przy wszelkiego rodzaju infekcjach górnych dróg oddechowych.

melisa-lekarska-1

Mało kto wie, iż lawendę można również stosować przy kłopotach trawiennych. W ziołolecznictwie zaleca się regularne picie naparu z kwiatów w celu pobudzenia pracy żołądka i wątroby. Lawenda poprawia apetyt, ułatwia trawienie i zapobiega wzdęciom. Kilka lisków tej rośliny dodanych do mięsnych potraw nie tylko wzbogaci aromat, ale też wspomoże pracę układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *